Huhtikuussa yhdistystoiminnan kehittämishankkeessa tapahtumia verkkosivujen työstöön, hankekirjoittamiseen sekä Lähellä.fi -palveluun.
Tiistaina 8.4. aiheena Yhdistysavain ja verkkosivujen työstäminen yhdistykselle. 24.4. pureudutaan hankekirjoittamisen saloihin ja 29.4. tulossa koulutusta Lähellä.fi -palveluun. Tapaamisten paikkana toimii Valtuustosali kaupungintalolla.
Oletteko pohtineet verkkosivujen tekoa yhdistykselle? Tai kiinnostaako verkkosivujen teko yleisesti? Tervetuloa tutustumaan Yhdistysavaimeen tiistaina 8.4. klo 17.15-19.15.
Kouluttajana toimii Marjut Kyllönen. Tutustutaan siihen, mitä kaikkea Yhdistysavain mahdollistaa ja millaista sen käyttäminen on. Voit ottaa oman tietokoneen mukaan.
Työpajaan ei tarvitse ilmoittautua erikseen. Tervetuloa!
9.4. klo 16-18 Meijän Kuhmo-ystävyyskahvit ja metsätarinoita kirjastolla (Koite-tila kirjaston perällä). Tule kuuntelemaan metsäaiheisia tarinoita yhdessä muiden kanssa!
Tapaaminen on avoin ja maksuton kaikille kuhmolaisille sekä vasta Kuhmoon muuttaneille. Tarjolla on pientä suolaista ja makeaa kahvileipää sekä kahvia, teetä ja mehua. Tapaamisen ajatuksena on matalalla kynnyksellä kohdata ja tutustua uusiin kuhmolaisiin. Voit tulla käymään oman aikataulusi mukaan. Tapaaminen järjestetään yhdessä OSKU -hankkeen ja Kuhmon kaupunginkirjaston kanssa.
24.4. klo 17:30-19 Oletko suunnittelemassa hankkeen kirjoittamista? Tervetuloa mukaan hankekirjoittamisen tapaamiseen, jossa käydään läpi hankehakemuksen tekoa käytännönläheisesti. Päivitämme tietoja tarkemmin vielä tapahtuman sisällön osalta. Tapahtuma järjestetään yhteistyössä Elävä Kainuu Leaderin kanssa. Tapahtuma järjestetään hybridinä Teamsissä ja Valtuustosalissa.
29.4. klo 17:30-19 Lähellä.fi -palvelun käyttöönoton koulutus.
Lähellä.fi on järjestöjen tärkeä kumppani tavoittaen kansalaisia ja houkutellen heitä toimintaan mukaan. Työpajassa opit rekisteröitymään sekä luomaan toimintailmoituksia maksuttomaan Lähellä.fi -palveluun. Palvelun avulla yhdistysten tietoja ja toimintoja on helposti löydettävissä ja tapahtumien tiedot välittyvät palvelusta Tapahtumien Kainuuseen. Kouluttajana työpajassa Marjo Kaipainen Kainuun sosiaali- ja terveysturvayhdistys ry:stä. Ota oma kannettava matkaan. Työpajaan ei tarvitse ilmoittautua erikseen.
◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊
Toiminnot toteutetaan osana Yhdistystoiminnan kehittämishanketta.
Lisätietoja Katri Konttinen, katri.konttinen@kuhmo.fi
040-621 0647